Hlavní strana > Výklad karet > Karty Lenormand > O kartách Lenormand

O kartách Lenormand


Karty Lenormand

Karty Lenormand

Karty Lenormand jsou obrázkové vykládací karty.
Za jejich autorku se považuje legendární francouzská kartářka Marie-Anne Adélaide Lenormand (1772-1843) – proto se karty také někdy nazývají „francouzská kartomancie“.

Grand Lenormand -Astrolenormand

Grand Lenormand (Astrolenormand)

Karty Lenormand bývají někdy nazávané i jako Petit – malé, protože Mlle Lenormand je autorkou i jiného kartního souboru – někdy zvaného Grand. Ten ale slučuje tolik esoterických oborů, že vykládat z něj svede málokdo a není příliš používaný. S Petit Lenormandy nemá společného vůbec nic.


Některé teorie dokonce tvrdí, že Lenormandy (ty „malé“) nejsou vůbec dílem Mlle Lenormand, je to prostě druh obrázkových karet bez konkrétního autora a jméno slavné věštkyně použil nakladatel jako marketingový tah.

Karetní sada Lenormand má 36 karet. V tradičním pojetí je na každé kartě obrázek, symbol piketové (canastové) karty a číslo.
Důležitým poznávacím znamením je karta Dáma a Pán, která u některých výkladů charakterizuje tazatele.

Karty Lenormand jsou:
1 Jezdec, 2 Jetel (Čtyřlístek), 3 Loď, 4 Dům, 5 Strom, 6 Mraky, 7 Had, 8 Rakev, 9 Kytice, 10 Kosa, 11 Pruty (Rákoska), 12 Ptáci, 13 Dítě, 14 Liška, 15 Medvěd, 16 Hvězdy, 17 Čáp, 18 Pes, 19 Věž, 20 Park (Zahrada), 21 Hora, 22 Rozcestí (Cesty), 23 Myši, 24 Srdce, 25 Prsten, 26 Kniha, 27 Dopis, 28 Pán, 29 Dáma, 30 Lilie, 31 Slunce, 32 Měsíc, 33 Klíč, 34 Ryby, 35 Kotva, 36 Kříž

V současnosti jsou na trhu různé klony této karetní sady, ve kterých můžeme vidět karty bez symbolu piketové karty nebo s dalšími symboly – třeba astrologickými.
Jezdci

Karty se dají vykládat mnoha různými způsoby, ale typický je pro tyto karty výklad ze všech karet – tzv. Velká tabule.

Další informace jsou na webu http://spimajim.nazory.eu/:
O Mlle Lenormand, O Grand Lenormand, Galerie karet Lenormand

Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2024
Lunární kalendář
Luna v PannaPanně
ukázat kalendář »